British Columbia

electoral unit:
51

Number of delegates:
1
Convenor:
Colwood, BC
Location:
Colwood Community Hall, 2219 Sooke Rd., Colwood
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 1:30-3:30pm
Contact:
Address for mailed ballots:
Local Spiritual Assembly of the Baha'is of Colwood, 2533 Sooke Rd., Victoria, BC V9B 1Y1
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for phone ballots:
10 February 2023, from 6:00-8:00pm (250-474–7987)
Deadline for email ballots:
10 February 2023
Localities:
  • Becher Bay 1 First Nation, BC
  • Colwood, BC
  • Highlands, BC
  • Juan de Fuca (Part 1), BC
  • Juan de Fuca (Part 2), BC
  • Langford, BC
  • Metchosin, BC
  • Sooke, BC

electoral unit:
52

Number of delegates:
4
Convenor:
Saanich, BC
Location:
Esquimalt Gorge Park Pavilion, 1070 Tillicum Rd., Victoria
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 10:00am-4:00pm
Contact:
Address for mailed ballots:
Local Spiritual Assembly of the Baha'is of Saanich, P.O. Box 30201, RPO Reynolds, 3943C Quadra St., Victoria, BC V8X 5E1
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for hand-delivered ballots:
10 February 2023 (4166 Tuxedo St., Victoria)
Deadline for evoting:
From 8:00pm on 26 January to 8:00am on 11 February 2023
Localities:
  • Esquimalt First Nation, BC
  • Esquimalt, BC
  • New Songhees 1A First Nation, BC
  • Oak Bay, BC
  • Saanich, BC
  • Victoria, BC
  • View Royal, BC

electoral unit:
53

Number of delegates:
1
Convenor:
Central Saanich, BC
Location:
Shady Creek Hall, 7180 East Saanich Rd., Saanichton
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 11:00am-2:30pm
Contact:
Address for mailed ballots:
Head Teller: Alberto Garduno, 2210 Amelia Ave., Sidney, BC V8L 2H4
Deadline for mailed ballots:
6 February 2023
Localities:
  • Central Saanich, BC
  • Cole Bay 3 First Nation, BC
  • East Saanich 2 First Nation, BC
  • Galiano Island 9 First Nation, BC
  • North Saanich, BC
  • Saltspring Island, BC
  • Sidney, BC
  • South Saanich 1 First Nation, BC
  • Southern Gulf Islands, BC

electoral unit:
54

Number of delegates:
1
Convenor:
North Cowichan, BC
Location:
Mill Bay Community Hall - 1035 Shawnigan Lake/Mill Bay Road
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 1:00-4:30pm
Contact:
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of North Cowichan, P.O. Box 458, Duncan, BC V9L 3X8
Deadline for mailed ballots:
6 February 2023
Deadline for evoting:
10 February 2023
Localities:
  • Cowichan First Nation, BC
  • Cowichan Valley A, BC
  • Cowichan Valley B, BC
  • Cowichan Valley C, BC
  • Cowichan Valley D, BC
  • Cowichan Valley E, BC
  • Cowichan Valley F, BC
  • Cowichan Valley G, BC
  • Duncan, BC
  • Lake Cowichan, BC
  • North Cowichan, BC

electoral unit:
55

Number of delegates:
2
Convenor:
Nanaimo, BC
Location:
Oliver Woods Community Centre, 6000 Oliver Rd., Nanaimo, Monarch Room 1
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 1:30pm
Contact:
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of Nanaimo, P.O. Box 41081, Nanaimo, BC V9T 6M7
Deadline for mailed ballots:
Post by 25 January 2023
Deadline for phone ballots:
10 February 2023, 6:00-9:00pm (250-327-8155)
Localities:
  • Ahahswinis 1 First Nation, BC
  • Alberni-Clayoquot E, BC
  • Alberni-Clayoquot F, BC
  • Cowichan Valley H, BC
  • Ladysmith, BC
  • Lantzville, BC
  • Nanaimo A, BC
  • Nanaimo B, BC
  • Nanaimo C, BC
  • Nanaimo E, BC
  • Nanaimo F, BC
  • Nanaimo G, BC
  • Nanaimo H, BC
  • Nanaimo Town 1 First Nation, BC
  • Nanaimo, BC
  • Parksville, BC
  • Port Alberni, BC
  • Qualicum Beach, BC
  • Tofino, BC
  • Ucluelet, BC

electoral unit:
56

Number of delegates:
1
Convenor:
Campbell River, BC
Location:
Campbell River Community Centre, Room #1, 401-11th Ave., Campbell River
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 11:00am -2:00pm (doors open at 10:30am)
Contact:
Address for mailed ballots:
Spiritual Assembly of Campbell River, Box 676, Campbell River, BC V9W 6J3
Deadline for mailed ballots:
Mail no later than 1 February 2023
Localities:
  • Alert Bay, BC
  • Campbell River, BC
  • Central Coast A, BC
  • Comox Valley A, BC
  • Comox Valley B (Lazo North), BC
  • Comox Valley C (Puntledge - Black Creek), BC
  • Comox, BC
  • Courtenay, BC
  • Cumberland, BC
  • Gold River, BC
  • Port Hardy, BC
  • Powell River, BC
  • Qathet D, BC
  • Strathcona C, BC
  • Strathcona D (Oyster Bay - Buttle Lake), BC
  • Tsulquate 4 First Nation, BC
  • Yuquot First Nation, BC

electoral unit:
57

Number of delegates:
10
Convenor:
Vancouver, BC
Locations:
  • Burnaby/New Westminster: BNH Community Hall, 5024 Rumble St., Burnaby
  • Central and Northeast Richmond: 8080 St. Albans Rd.
  • Southwest Richmond: 4128 Patterson Dr., Unit 4
  • Aurora/Pacific Spirit/UBC: 5557 Elm St.
  • DT East/DT West/City Hall/Riverside: Vancouver Bahá’í Centre for Learning, 5880 Main St.
  • Commercial Drive/Evergreen/Killarney: Croatian Cultural Centre, 3250 Commercial Dr.
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 10:00am
Contact:
Address for mailed ballots:
Unit Convention 2023, c/o Spiritual Assembly of the Bahá’ís of Vancouver, 5880 Main St., Vancouver, BC V5W 2S8
Deadline for evoting:
10 February 2023, 11:59pm
Deadline for phone ballots:
From 28 January to 8 February, 8:00am-8:00pm (604-327-9919)
Localities:
  • Burnaby, BC
  • Metro Vancouver A, BC
  • Musqueam 2 First Nation, BC
  • New Westminster, BC
  • Richmond, BC
  • Vancouver, BC

electoral unit:
58

Number of delegates:
3
Convenor:
Surrey, BC
Locations:
  • North: Colibri Learning Centre, 10025 Whalley Blvd., Surrey
  • South: the Noorieh/Jan Nesar residence, 12618 27A Ave., Surrey
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, registration starts at 9:30am
Contact:
Address for mailed ballots:
Unit Convention Election, P.O. Box 526 Main Stn, Surrey, BC V3T 5B7
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for hand-delivered ballots:
Drop off at Colibri Learning Centre - 12 February 2023, 9:00am
Deadline for evoting:
12 February 2023, 9:00am
Localities:
  • Delta, BC
  • Surrey, BC
  • White Rock, BC

electoral unit:
59

Number of delegates:
4
Convenor:
North Vancouver, BC
Location:
Mulgrave School, 2330 Cypress Bowl, West Vancouver, BC V7S 3H9
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 10:00am (doors open at 9:30am)
Contact:
English: Kenneth Goldstone - 778-316-4623 or Farsi: Zohreh Nazemi - 778 833-2248
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of the City of North Vancouver, P.O. Box 38556, North Vancouver, BC V7M 1E6
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for evoting:
From 10:00pm on 27 January to 10:00pm on 10 February 2023
Localities:
  • Bowen Island, BC
  • Burrard Inlet 3 First Nation, BC
  • Capilano 5 First Nation, BC
  • Gibsons, BC
  • Lions Bay, BC
  • Mount Currie First Nation, BC
  • North Vancouver District, BC
  • North Vancouver, BC
  • Sechelt, BC
  • Squamish, BC
  • Squamish-Lillooet D, BC
  • Sunshine Coast A, BC
  • Sunshine Coast B, BC
  • Sunshine Coast DEF, BC
  • West Vancouver, BC

electoral unit:
60

Number of delegates:
2
Convenor:
Abbotsford, BC
Location:
Abbotsford Social Activity Association Hall, 2631 Cyril St., Abbotsford
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 12:30-4:30pm
Contact:
Address for mailed ballots:
Abbotsford Spiritual Assembly, P.O. Box 625, Abbotsford, BC V2T 6Z8
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for evoting:
11 February 2023, midnight
Localities:
  • Abbotsford, BC
  • Langley City, BC
  • Langley District, BC
  • Mission, BC

electoral unit:
61

Number of delegates:
10
Convenor:
Coquitlam, BC
Locations:
  • Coquitlam: Cornerstone Seventh-day Adventist Church, 1415 Noons Creek Dr., Coquitlam, V3E 2T7
  • Port Moody: Aria Club, 400 Capilano Rd.
  • Port Coquitlam: Community Room of 2448 Atkins Ave.
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 4:00pm
Contact:
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha’is of Coquitlam, P.O. Box 52518, Coquitlam, BC V3B 7J4
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for evoting:
12 February 2023, 4:00pm
Localities:
  • Anmore, BC
  • Belcarra, BC
  • Coquitlam, BC
  • Port Coquitlam, BC
  • Port Moody, BC

electoral unit:
62

Number of delegates:
2
Convenor:
Maple Ridge, BC
Location:
Maple Ridge Library, Fraser Room #130, 22470 Dewdney Trunk Rd., Maple Ridge
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 1:00pm
Contact:
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of Maple Ridge, P.O. Box 274, Station Main, Maple Ridge, BC V2X 7G2
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Localities:
  • Katzie 1 First Nation, BC
  • Maple Ridge, BC
  • Pitt Meadows, BC

electoral unit:
63

Number of delegates:
1
Convenor:
Chilliwack, BC
Location:
Studio A/B Chilliwack Cultural Centre, 9201 Corbould St., Chilliwack
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 10:30am
Contact:
Address for mailed ballots:
Spiritual Assembly of the Bahá'ís of Chilliwack, P.O. Box 101, Chilliwack, BC V2P 6H7
Deadline for mailed ballots:
31 January 2023
Localities:
  • Chilliwack, BC
  • Fraser Valley B, BC
  • Fraser Valley E, BC
  • Fraser Valley G, BC
  • Fraser Valley H, BC
  • Harrison Hot Springs, BC
  • Hope, BC
  • Kahmoose 4 First Nation, BC
  • Squawkum Creek 3 First Nation, BC
  • Yale Town 1 First Nation, BC

electoral unit:
64

Number of delegates:
3
Convenor:
Kelowna, BC
Location:
Peachland 50 Plus Activity Centre, 5672 Beach Ave., Peachland
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 1:00pm
Contact:
Address for mailed ballots:
Head Teller, 1130 Windermere Court, Kelowna, BC V1W 3R6
Deadline for mailed ballots:
Mail by 27 January 2023
Deadline for hand-delivered ballots:
Drop-off at 130 Windermere Court, Kelowna before 8:00pm on Saturday, 11 February 2023
Deadline for evoting:
From 27 January at 8:00am until 11 February at 8:00pm
Localities:
  • Central Okanagan West, BC
  • Central Okanagan, BC
  • Kelowna, BC
  • Keremeos, BC
  • Lake Country, BC
  • Okanagan-Similkameen A, BC
  • Okanagan-Similkameen D, BC
  • Okanagan-Similkameen E, BC
  • Okanagan-Similkameen F, BC
  • Oliver, BC
  • Osoyoos, BC
  • Peachland, BC
  • Penticton, BC
  • Princeton, BC
  • Summerland, BC
  • West Kelowna, BC
  • Westbank First Nation, BC

electoral unit:
65

Number of delegates:
1
Convenor:
Vernon, BC
Location:
The Lor family home, 4200 Cascade Dr., Vernon
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 1:00pm
Contact:
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of Vernon, P.O. Box 44, Vernon, BC V1T 6M1
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for hand-delivered ballots:
Ballots can be dropped of by 10 February 2023, 4:00pm (Teassentials Speciality Tea Shop, 3017 B 30th Ave., Vernon)
Localities:
  • Armstrong, BC
  • Coldstream, BC
  • Columbia-Shuswap C, BC
  • Enderby, BC
  • Lumby, BC
  • North Okanagan B, BC
  • North Okanagan F, BC
  • Salmon Arm, BC
  • Sicamous, BC
  • Spallumcheen, BC
  • Vernon, BC

electoral unit:
66

Number of delegates:
1
Convenor:
Kamloops, BC
Location:
423 Tranquille Rd., Kamloops (Oddfellows Hall)
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 11:00am (doors open at 10:00am)
Contact:
250-572-2927 or 250-572-5435
Address for mailed ballots:
The Spiritual Assembly of the Baha'is of Kamloops, P.O. Box 824, Stn Main, Kamloops, BC V2C 5M8
Deadline for mailed ballots:
11 February 2022
Deadline for hand-delivered ballots:
11 February 2022, 6:00pm (to mailbox at
Deadline for phone ballots:
6 February 2022 (250-434-8110; leave a message and someone will call to arrange a time to vote )
Localities:
  • Ashcroft, BC
  • Bonaparte 3 First Nation, BC
  • Clearwater, BC
  • Kamloops, BC
  • Lillooet 1 First Nation, BC
  • Lillooet, BC
  • Logan Lake, BC
  • Lytton 4A First Nation, BC
  • Lytton, BC
  • Merritt, BC
  • North Thompson 1 First Nation, BC
  • Shackan 11 First Nation, BC
  • Siska Flat First Nation, BC
  • Thompson-Nicola A (Wells Gray Country), BC
  • Thompson-Nicola I (Blue Sky Country), BC
  • Thompson-Nicola J (Copper Desert Country), BC
  • Thompson-Nicola O (Lower North Thompson), BC

electoral unit:
67

Number of delegates:
1
Convenor:
Trail, BC
Location:
406 Welsh Rd., Castlegar, BC V1N 4L4
Date and time:
Saturday, 11 February 2023, 11:00am
Contact:
Address for mailed ballots:
Head Teller, 1201 Paquette Dr., Trail, BC V1R 4W2
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for phone ballots:
11 February 2023, 10:30am-12:30pm (250-368-7303)
Deadline for email ballots:
11 February 2023, 10:30am-12:30pm (rpour0611@gmail.com)
Localities:
  • Castlegar, BC
  • Central Kootenay A, BC
  • Central Kootenay B, BC
  • Central Kootenay D, BC
  • Central Kootenay E, BC
  • Central Kootenay F, BC
  • Central Kootenay I, BC
  • Central Kootenay J, BC
  • Central Kootenay K, BC
  • Columbia-Shuswap A, BC
  • Cranbrook, BC
  • Creston, BC
  • East Kootenay E, BC
  • East Kootenay F, BC
  • Fruitvale, BC
  • Golden, BC
  • Grand Forks, BC
  • Invermere, BC
  • Kaslo, BC
  • Kootenay Boundary B / Lower Columbia-Old-Glory, BC
  • Kootenay Boundary D / Rural Grand Forks, BC
  • Nakusp, BC
  • Nelson, BC
  • Rossland, BC
  • Silverton, BC
  • Tobacco Plains 2 First Nation, BC
  • Trail, BC
  • Warfield, BC

electoral unit:
68

Number of delegates:
2
Convenor:
Prince George, BC
Location:
6100 S. Kelly Rd., Prince George
Date and time:
Sunday, 12 February 2023, 10:30am
Contact:
Address for mailed ballots:
P.O. Box 1772, Stn A, Prince George, BC V2L 4V7
Deadline for mailed ballots:
10 February 2023
Deadline for evoting:
10 February 2023, 11:00pm
Deadline for email ballots:
11 February 2023
Localities:
  • Anahim's Flat 1 First Nation, BC
  • Bella Coola 1 First Nation, BC
  • Bulkley-Nechako A, BC
  • Bulkley-Nechako C, BC
  • Bulkley-Nechako E, BC
  • Bulkley-Nechako G, BC
  • Burns Lake, BC
  • Cariboo A, BC
  • Cariboo B, BC
  • Cariboo F, BC
  • Cariboo G, BC
  • Cariboo I, BC
  • Cariboo K, BC
  • Central Coast C, BC
  • Central Coast D, BC
  • Cheslatta 1 First Nation, BC
  • Fort St. James, BC
  • Fraser Lake, BC
  • Fraser-Fort George A, BC
  • Fraser-Fort George D, BC
  • Gitwangak 1 First Nation, BC
  • Kitasoo 1 First Nation, BC
  • Kitimat-Stikine B, BC
  • Kitimat-Stikine C (Part 1), BC
  • Lax Kw'alaams 1, BC
  • McBride, BC
  • Nak'azdli First Nation, BC
  • North Coast D, BC
  • One Hundred Mile House, BC
  • Prince George, BC
  • Prince Rupert, BC
  • Quesnel, BC
  • Skidegate 1 First Nation, BC
  • Smithers, BC
  • Stellaquo (Stella) 1 First Nation, BC
  • Stikine Region, BC
  • Stone 1 First Nation, BC
  • Tache 1 First Nation, BC
Search for your locality: